tisk poslat email

Betlémské světlo u zvoničky

Datum konání: 22. a 23. prosince

 

Krátce před Štědrým dnem, k nám do Kostelní Lhoty dorazí Betlémské světlo. Symbolicky si tak můžete přinést radost a vánoční pohodu domů i svému nejbližšímu okolí. Plamínek Betlémského světla bude hořet ve zvoničce Církve československé husitské v sobotu a neděli 22. a 23.12. 

Sobota:   10:00 - 11:00 a 15:00 - 16:00
Neděle:    11:00 - 12:00

Aby plamen nezhasl je dobré zajistit jeho zakrytí. Jednoduchou variantou jsou třeba i plastové kelímky a v nich čajové svíčky. Nejlepší je použít lucernu a tu zapálit pomocí dřevěné špejle. Do lamp a petrolejek si dejte lampový olej, protože ten je buď bez zápachu nebo aromatizován, na rozdíl od petroleje.

Tento novodobý vánoční zvyk vznikl v sousedním Rakousku v roce 1986, kdy malý plamínek, přenesený z věčného světla, jež hoří v jeskynní kapli v dalekém městě Betlémě, v jeskyni, v níž se narodil Ježíš Kristus, byl dovezen jako poděkování těm lidem, kteří jakkoliv pomohli dobročinné nadaci Světlo ve tmě. Tato nadace pomáhá především zrakově, ale i jinak postiženým lidem a její pracovníci proto chtěli všem svým dobrodincům poděkovat originálním, ale zároveň milým a přátelským způsobem.

Světlo dovezli do Lince, kde nadace sídlí a kde jej původně slavnostně rozdávali. Za rok na to byli ke spolupráci při roznášení a rozdávání přizváni rakouští skauti, a protože se akce mocně rozrostla, přenesli její centrum do Vídně. A odtud se postupně začalo šířit do Evropy.