tisk poslat email

Zrestaurovaný hodinový stroj se vrátil zpět do věže našeho kostela

vloženo: 29. 10. 2019 | Obecná

Pro všechny, kteří přispívají na obnovu hodinového stroje máme další skvělou zprávu. Celý stroj je již od pátku 25.10. zpět na svém místě ve věži našeho kostela. Ovšem práce na něm budou probíhat ještě minimálně do konce tohoto roku. Teprve pak bude fungovat alespoň formou ručního natahování. Tady je aktuální zpráva pana restaurátora.

________

Nyní je již samotný stroj zrestaurován a může se vrátit na své místo. Předtím však bylo třeba zhotovit nový podstavec, na kterém stroj stojí. Nový podstavec je přesnou kopií toho původního, který byl velmi poškozen larvami tesaříka, takže již nejde použít. Podstavec byl vyroben původní technologií s použitím rybinových spojů. Vrchní deska naštěstí byla zasažena jen mírně, proto se po zrestaurování mohla vrátit zpět a nést celý stroj.

Všechny díly byly před transportem zabaleny do bublinkové folie, aby nedošlo k jejich poškození. Postupně pak byly vyneseny na věž a rozbaleny. Celý stroj byl sestaven a odzkoušen jejich chod.

Nyní bude následovat další fáze a tou je připojení stroje k ciferníkům a rafijím. K tomu je třeba zhotovit novou dřevěnou nosnou konstrukci rozvodů točivého momentu. Ta původní opět podlehla cizopasníkům. Pak již bude stroj schopen unášet rafije a ukazovat čas.

Další fází v řadě pak bude rekonstrukce systému odbíjení – přenos tahové síly, paličky a nové cimbály.

Jako poslední krok pak bude připojení natahovacího zařízení a automatické synchronizace přesnosti chodu.

-Jan Marek, restaurátor věžních hodin-

 

Aby byl stroj plně automatický včetně elektrického samonatahovacího zařízení, bude třeba ještě přivést do věže kostela elektřinu, pořídit sestavu mechanických dílů a zhotovit elektronické synchronizační zařízení. Chybí nám tedy už jen něco málo přes 100 tis. Kč. Téměř 300 tis. Kč už se nám podařilo nasbírat, takže věříme, že ten zbyteček už do příštího roku zvládneme. Čím dřív to bude, tím dříve v obci uslyšíme pravidelné odbíjení hodin.

Dosud vybráno         293.000 Kč
Dosud proplaceno    189.650 Kč
Dnes na účtě              92.890 Kč

Zbývá vybrat        118.360 Kč

Transparentní sbírkový účet - příspěvky můžete sledovat zde

Nedostáváte ještě lhotské aktuality do vaší emailové schránky?
Po odeslání svého emailu budete ihned vědět o všem důležitém v obci. Nebo si nainstalujte aplikaci Česká obec a vše důležité se ihned objeví ve vašem mobilu.

Fotogalerie

Usazení nového podstavce, vlevo rozložené zrestaurované díly
Usazení nového podstavce, vlevo rozložené zrestaurované díly
Sestavený stroj
Sestavený stroj
Sestava stroje
Sestava stroje