Lhoťáci se nenudí, aneb kam společně vyrazíme na výlet

Na základě podnětů od vás, které jsme navíc diskutovali v rámci setkání Komunitního plánu sociálních služeb, jsme se rozhodli uspořádat jednou až dvakrát do roka společný celodenní zájezd Lhoťáků a případně dalších zájemců. Některou květnovou sobotu letošního roku bychom proto brzy ráno vypravili autobus ze Lhoty a vycestovali do některého turisticky zajímavého místa naší země. Návrat bude ještě týž den ve večerních hodinách. Pokud bude o podobnou akci zájem, pokusíme se příště připravit i výlet do blízkého zahraničí, například na předvánoční trhy apod.

O tom, kam pojedeme, můžete rozhodnout vy sami prostřednictvím hlasování v anketě na webových stránkách obce nebo prostřednictvím emailu či osobním sdělením na obecním úřadě. Připravíme pro vás kompletní program, který bude rozhodně stát za to. Na své si přijdou všechny věkové kategorie a výlet bude naprosto fyzicky nenáročný. Na akci se bude finančně podílet i obec Kostelní Lhota, tak neváhejte a hlasujte. Přihlášky prosím podávejte do 31.3.2013. Akce se uskuteční pouze při dostatečném počtu zájemců.

Zároveň připomínáme, že první červencový víkend vyráží z Kostelky autobus na Sraz Lhot a Lehot, tentokrát do Velké Lehoty v okrese Žarnovica na Slovensku. Zde bude naší výpravě během programu oficiálně předána srazová putovní zástava. Zároveň to pro nás bude poslední možnost okouknout, jak se takový sraz pořádá. Věřím tedy, že se s námi do Lehoty vydáte.

Hlasujte v sekci anktety. V dokumentech ke stažení tam najdete i obrázky k daným místům. Nabízíme tyto varianty:

1) Za památkami UNESCO na Vysočině – navštívíme dvě Národní kulturní památky zapsané na Seznamu světového dědictví UNESCO. Nejprve Telč -  renesanční perlu uprostřed Českomoravské vysočiny, jejíž historické jádro města, uzavřené rybníky a branami, si po celá staletí udrželo svou osobitou tvář. Poté Poutní kostel Svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře u města Žďár nad Sázavou, který patří mezi nejvýznamnější stavby barokního stavitele Jana Blažeje Santiniho-Aichela.

 

2) Do Broumovského výběžkuAdršpašsko-teplické skalní město - největší a nejdivočejší skalní město Střední Evropy se stovkami izolovaných a bizarních skalních věží. Cestou navštívíme dělostřeleckou tvrz Dobrošov -  tvrz zbudovánou v důsledku zvolení Adolfa Hitlera kancléřem v Německu. Patřila mezi páteř obrany československého opevnění na severní hranici Československa.

 

3) Za technickými památkami a historií - Hornické muzeum Příbram – jedno z nejrozsáhlejších muzeí hornictví v České republice. Navštívíme známý Ševčínský důl, Vojtěšský důl, důl Anna, kde se svezeme podzemním vláčkem a také důl Drkolnov - unikátní technickou památku světového významu, vodní kolo o průměru 12,4 m. Součástí technické památky je atrakce pro děti i dospělé – jízda úpadnicí dlouhou 51 m do podzemí (jako po skluzavce). Poté zajedeme k Památníku Vojna - bývalému zajateckému táboru pro německé válečné zajatce, který se stal později táborem nucených prací a následně vězeňským zařízením pro politické vězně komunistického režimu

 

4) Vinařský mix – nejprve navštívíme Chráněnou krajinnou oblast Kokořínsko, kde příroda vytvarovala proslulé unikátní pokličky. Na konci kaňonovitého údolí vyjedeme na nejvyšší vrchol Kokořínska, Vrátenskou horu, která skrývá jednu z nejpůsobivějších rozhleden v Čechách s úžasným výhledem do okolí. Navštívit můžeme nedaleký hrad Houska. Poté se přesuneme do Mělníka, kde v zámeckých vinných sklepeních Jiřího Lobkowicze ochutnáme pár vzorků středočeských vín.



Fotogalerie