tisk poslat email

Betlémské světlo u nás v obci tuto středu navečer

vloženo: 21. 12. 2020 | Důležité upozornění

I v této nelehké době se můžete přeci jen těšit na tradiční Betlémské světlo. Symbolicky si tak můžete přinést radost a vánoční pohodu domů i svému nejbližšímu okolí. Plamínek Betlémského světla bude hořet ve zvoničce Církve československé husitské ve středu od 17 do 19 hod. 

Aby plamen nezhasl je dobré zajistit jeho zakrytí. Jednoduchou variantou jsou třeba i plastové kelímky a v nich čajové svíčky. Nejlepší je použít lucernu a tu zapálit pomocí dřevěné špejle. Do lamp a petrolejek si dejte lampový olej, protože ten je buď bez zápachu nebo aromatizován, na rozdíl od petroleje.

Tento novodobý vánoční zvyk vznikl v sousedním Rakousku v roce 1986, kdy malý plamínek, přenesený z věčného světla, jež hoří v jeskynní kapli v dalekém městě Betlémě, v jeskyni, v níž se narodil Ježíš Kristus, byl dovezen jako poděkování těm lidem, kteří jakkoliv pomohli dobročinné nadaci Světlo ve tmě. Tato nadace pomáhá především zrakově, ale i jinak postiženým lidem a její pracovníci proto chtěli všem svým dobrodincům poděkovat originálním, ale zároveň milým a přátelským způsobem.

Světlo dovezli do Lince, kde nadace sídlí a kde jej původně slavnostně rozdávali. Za rok na to byli ke spolupráci při roznášení a rozdávání přizváni rakouští skauti, a protože se akce mocně rozrostla, přenesli její centrum do Vídně. A odtud se postupně začalo šířit do Evropy.

Nedostáváte ještě lhotské aktuality do vaší emailové schránky?
Po odeslání svého emailu budete ihned vědět o všem důležitém v obci. Nebo si nainstalujte aplikaci Česká obec a vše důležité se ihned objeví ve vašem mobilu.