Aktualizovat
  vez
Kostelní Lhota
  Zprávy
 
 
Úvod
 
Historie Zprávy Fotogalerie Mapa Okolí Školy Sport

tištěný občasník zastupitelstva obce v PDF od r.2001
Občasník OÚ >>
Obecní videa
    Videotéka >>
Počasí střední Čechy
In-počasí na další dny
Počasí ČT
Videopředpověď >>
Satelitní snímky >>
Stav Povodňové Aktivity na Výrovce
Stav Výrovky >>
Webkamery on-line
Poděbrady
Jiřího náměstí-klikni pro zvětšení Praha-Libuš
klikni pro zvětšení Praha-Karlův most
klikni pro zvětšení Ondřejov
klikni pro zvětšení Sněžka z Luční boudy
klikni pro zvětšení
 
Pranostika na květen:
Pankrác, Servác, Bonifác (14.5.) jsou ledoví muži a Žofie (15.5.) políčka zalije

 
 
  klikni pro zvětšení Region Podlipansko sází stromy - první jarní vycházka
Uskutečnila se v sobotu 12. května 2012 do nově vysázené aleje v části naší obce zvané Průhon. V několika obcích uvedeného regionu byly stromy vysázeny na podzim 2011 v rámci projektu Podlipansko sází stromy. V naší aleji byla umístěna informační tabulka. Na stránkách www.podlipansko.cz lze sledovat další projekty zaměřené na životní prostředí.
Odkazy: tisková zpráva, informační tabulka- text1, text2, foto a video ze sázení.
 
  Autobus číslo 398 bude mít konečnou v Poděbradech
nový JŘ-formát PDF Pražská integrovaná doprava se od neděle 10. června rozroste a zároveň vzniknou dvě nová tarifní pásma označená číslicemi 6 a 7. V tarifním pásmu 6 budou například zastávky v Uhlířských Janovicích nebo v Poděbradech, tarifní pásmo 7 pak obsáhne zastávky v Kutné Hoře. K 10.6.2012 dojde také k dalším drobnějším změnám v provozu autobusových linek. Podrobnosti ke změnám a nové jízdní řády budou zveřejněny na www.ropid.cz.
Další odkazy: článek iDnes, informace ROPIDu, rozšíření PID, nový JŘ linky 398 od 10.6.2012
Dofinancování dopravní obslužnosti PID ve výši 29 800 tisíc korun
Před zatčením hejtmana Davida Ratha, který byl přistižen 14. května s úplatkem 7 mil.Kč, vedení Středočeského kraje dalo dopravcům roční výpovědní lhůtu. Rozhodnutí kraje tak ohrozilo systém propojené dopravy mezi Prahou a krajem. Mnozí z dopravců však provozují linky, jež nehradí jen kraj, ale také Praha a obce. Rada hlavního města Prahy schválila dne 18. května dofinancování dopravní obslužnosti PID ve výši 29,8 mil.korun, na jejímž základě bude možné dočasně zajistit provoz linek PID do 30.9.2012 i bez účasti Středočeského kraje. Důvodem je nejistota smluvního zajištění části příměstských autobusových linek Pražské integrované dopravy po 1. červnu 2012.
Odkazy: zatčení hejtmana, dofinancování autobusů.
 
  Dali vztyčiti máj na počest Staročeských Májí
fotogalerie Tento starý obyčej se provádí o Letnicích (též Svatodušní svátky), kdy musel být obětován kohout za chyby těch nedbalých hospodářů, hospodyň a děveček, jimž byly při vyvolávání vyčteny jejich poklesky. Důležitou osobou celého dění je Májový král, vládce mladé chasy, který chrání její právo na zábavu a lásku před nepřejícími škarohlídy, jimiž jsou "rychtář" a jeho pomocníci: "dráb", "konšelé" a "policajti". Ke konci děje je Májový král popraven a jde se do hospody na taneční veselici. Poprava letnicového krále pak má řadu shodných prvků s obřadním stínáním kohouta jako součásti výročních slavností. Nejdřívější možné datum Letnic je 10. května a nejpozdější 13. června. Májové oslavy pořádali po třech letech opět naši hasiči ve dnech 18. a 19. května. Letošních Májů se účastnila v originálním valašském kroji dívka jednoho našeho mládence, která k nám přijela na návštěvu z Moravy. Kecal ve své řeči o tom zarecitoval: "Na Valašsku pálí slivku, proto tam má Lasoň dívku, slivku jezdí koštovat a svoji dívku milovat."
Odkazy: foto, video, celá řeč kecala.
 
  Cyklolhoťák aneb Lhotecká cyklotřicítka
kolo Celodenní sportovně-kulturní akce, která se uskuteční v sobotu 30. června 2012. Nejde o trhání rekordů, ale užít si to. Trasu si můžete projet ve stylu turistiky. Začátek na hřišti v Kostelní Lhotě. Celková délka trasy je 34 km. Rovinatý, nenáročný terén je přímo předurčen i pro nejmladší cyklistickou generaci. Pro ty nejmenší je trasa zkrácena - u jezera v Sadské se budete vracet. Akce bude zakončena po vyhodnocení živou hudbou a občerstvením zdarma. Po celý den prohlídka vojenské techniky klubu M.M.K, jízda kočárem a zábavný program pro děti.
Odkazy: pravidla, prezentace, parkování, program, mapa trasy.
 
  Pozemkové úpravy
k Výrovce Obec Kostelní Lhota se rozhodla pro provedení pozemkových úprav v obci. Prosíme všechny vlastníky polí na katastru naší obce, aby tento záměr podpořili vyplněním žádosti a podpisem. Více informací o prospěšnosti pozemkových úprav v přílohách níže.
Zákon č. 139/2002 Sb., o pozemkových úpravách a pozemkových úřadech.
Informace Ministerstva zemědělství, nástroj pro udržitelný rozvoj venkova.
Co jsou pozemkové úpravy, definice pozemkových úprav.
Metodický návod k provádění pozemkových úprav.
Dopis vlastníkům půdy.
Žádost o pozemkovou úpravu.
 
  Obec navštívil známý poutník Gianluca Ratta
klikni pro fotogalerii Čtyřicetiletý Ital, který již 11 let putuje pěšky Evropou, navštívil 10. května naši obec. Byl uvítán starostou Tomášem Drobným a přespal na našem obecním úřadě. Do Česka přišel ze Slovenska. Dále bude pokračovat na Žehuň, Hradec Králové a přes západní a jižní Čechy do Rakouska. Dosud ušel pěšky 44.200 km a prošlapal 31 párů bot. Ke své rodině do Turína se vrací jen na Vánoce. Cestuje s fenkou Shirou, kterou našel jako opuštěné štěně. Usiluje o zápis do Guinnessovy knihy rekordů. Za tím účelem mu starostové obcí vydávají oficiální potvrzení o návštěvě.
Odkazy: foto, audio, videa-italské 2004, slovenské 2012, anglicko-české 2012.
 
 
Máje
Členové Sboru dobrovolných hasičů zvou na tradiční oslavy jara. V pátek 18. května zatloukání májek. Hlavní program v sobotu 19. května od 11,00 hodin započne průvodem od hasičárny. Večer Na Růžku veselice s hudbou skupiny Pohoda.
Odkazy: pozvánka, Máje 2009-foto, video.
 
  Čarodejnice Na Průhoně
klikni pro fotogalerii Za vedra a bedlivého dozoru našich hasičů se tradičně posledního dubna, avšak netradičně poprvé u rybníčku Na Průhoně, konalo pálení čarodějnic. Hojná byla účast dětí dorostu i dospělých. Špekáčky na opékání dodala obec. Nejlepší tři čarodějnice byly vyhodnoceny: Adéla Lachoutová, Bára Juhászová a Tereza Kurková. Odkaz: fotogalerie.
 
  Prodej domu v Kostelní Lhotě čp. 82
inzerát v PDF Budova v centrální části obce přímo u hlavní silnice donedávna využívaná jako kanceláře obecního úřadu. Dům je po úpravách vhodný i jako rodinný dům, případně pro zbudování více bytových jednotek. Dům je napojen na elektřinu (230/380 V), veřejný vodovod i veřejnou kanalizaci. Celková výměra obytné užitné části budovy -162,2 m2, garáž - 35m2 užitné plochy, stavební pozemek stp.č. 100/3 o výměře 504 m2.
Odkaz: inzerát s dalšími informaceni.
 
  klikni pro fotogalerii Úklid břehů Výrovky a dalších zákoutí obce
Po úspěšném loňském podzimním sázení stromů (foto, video) obce regionu Výrovka a další sdružení uskutečnily úklid břehů podél toku Výrovky a okolí obcí. Akce se v sobotu 14. dubna účastnilo v Kostelní Lhotě kolem dvou desítek brigádníků. Po úklidu zajistila obec u splavu pro účastníky posezení s občerstvením.
Odkazy: fotogalerie, plakát, zpráva regionu.
 
  SK Sportovní klub - nový předseda a pokladník
Na výborové schůzi dne 7. března 2012 byl novým předsedou SK zvolen Štok Miroslav a jako pokladní Holešovská Markéta. Celé složení nového výboru je v následujícím odkazu.
Odkaz: složení nového výboru.
 
  Odhalení pamětní desky arcivévodu Karlovi
Karel a Zita Obecní úřad ve spolupráci s katolickou farností uskutečnil v neděli 4. března slavnostní odhalení pamětní desky ke 100. výročí návštěvy arcivévodského páru Karla a Zity. Budoucí poslední rakouský císař a český král přespal s manželkou ze dne 2. na 3. března 1912 na naší faře. Arcivévodkyni se po devíti měsících narodil prvorozený syn Otto Habsburský.
Slavnosti se účastnili také brandýští dragouni v historických uniformách a další příslušníci klubů vojenské historie. Přítomné nejprve uvítal starosta obce Tomáš Drobný. Kronikář obce Zdeněk Martínek pak ve svém projevu také poděkoval příznivcům monarchie a jejich Koruně České, která svým příspěvkem a finanční sbírkou uhradila pořízení pamětní desky. Při hymnách tehdejší monarchie Zachovej nám hospodine (audio) a současné Kde domov můj (audio) byla pamětní deska odhalena. Následovala výstava na bývalé faře, přestavěné na Obecní úřad. V katolickém kostele byla sloužena mše poděbradským proboštem Mons. Vladimírem Hronkem, při které bylo vzpomenuto 90. výročí úmrtí blahoslaveného Karla I. Na výstavě bylo k zakoupení nové vydání knihy Náš arcivévoda císař a král Karel I., ke které obec zdarma přikládá DVD s videem historického příjezdu arcivévody, předvedený při oslavách 650 let obce v roce 2004 (kniha k zakoupení na OÚ i po ukončení výstavy).
Odkazy: foto, video, projev kronikáře, články-Pod.noviny, iDnes, Nymbursko, příjezd arcivévody-video z r.2004, arcivévoda v Kost.Lhotě, popis cesty, kniha o Karlovi, audience u císaře Karla I.-pozvánka do Brandejsa.
 
  Informace k dokladům pro cestování dětí mladších 15-ti let.
Od 27.6.2012 mohou cestovat uvedené děti pouze s vlastním cestovním dokladem. Týká se to i těch dětí, které byly již dříve zapsány do cestovních dokladů rodičů. Další podrobnosti v odkazu na informaci MěÚ Nymburk.
Odkaz: informace MěÚ.
 
  Informace Obecního úřadu
Od 1.1.2012 byl pro obce územního obvodu Pověřeného obecního úřadu Sadská zřízena pozice sociálního pracovníka. Za úkol má zajišťovat poradenskou činnost pro občany v hmotné nouzi, informace o sociálních službách a kontakty na další poskytovatele těchto služeb. Další podrobnosti v následujícím odkazu.
Odkaz: podrobnosti.
 
  Konečně zákaz průjezdu kamionů přes naši obec ?
zákaz Spolu se Sadskou a dalšími obcemi, které leží na silnici č. 611, byla snaha již od roku 2007 prosadit odklonění kamionové dopravy. Nápad tehdy vznikl v Kostelní Lhotě. Nyní se snad konečně dočkáme. Vedle naší silnice Středočeský kraj vyžene kamiony z dalších dvou silnic nižší třídy. Značky zákaz vjezdu kamionů by se u nich měly objevit v dubnu. Ti dopravci, kteří tudy projet musí, zažádají kraj o výjimku (vykládka, nakládka, zásobování).
Odkazy: zakažte kamiony, boj obcí, kraj vyžene kamiony.
 
  Úprava kluziště na rybníku Peklo
klikni pro fotogalerii Při dvacetistupňových mrazech se vytvořila dvaceticentimetrová síla ledu na rybníku Peklo. Mohl na led pak po sněžení vyjet traktor, aby sníh shrnul a upravil plochu pro bruslařskou veřejnost. Úpravu kluziště provedl dne 14. února pan Martin Šťastný, který v zimě udržuje sjízdnost obecních komunikací.
Odkazy: foto, video.
 
  SK Sportovní klub - výroční valná hromada
Konala se v sobotu 28. ledna 2012 v restauraci Na Růžku. Byla volební protože ve funkci skončil předseda Jarda Pavlík. Zprávy o činnosti přednesli fotbalisté áčka, béčka, dorostu a volejbalisté mužů a žen. Během bouřlivé schůze nebyl nový předseda SK zvolena. Plénum proto hlasováním rozhodlo, že nově doplněné předsednictvo ve složení: Štok Miroslav, Láska Petr, Andrle Tomáš, Sládek Marek, Holešovský Petr, Šťastný Roman, Sýkora Martin, Ulrych Tomáš, Martínek Zdeněk, Kovařík Josef a Drobný Tomáš je pověřeno vedením SK do zvolení nového předsedy.
Odkazy: foto#1, foto#2, fotbal, volejbal.
 
  squash Lhotský squashový turnaj odstartován
Zápasy si hráči domlouvají samostatně, doporučeno sehrávat ve skupině více hráčů turnajově. Startovné jednorázově 100,- Kč na věcné ceny plus za kurt dle ceníku - v Sadské na recepci domluvena sleva 25%.
Ke stažení: herní systém, průběžná tabulka, turnajové logo.
 
  klikni pro fotogalerii Vánoční koncert v katolickém kostele
Pořádal dne 24. prosince Obecní úřad ve spolupráci s katolickou farností. Koncertovalo Trio Divertiere z Pardubic: Iveta Trojanová - hoboj, Jan Papež - fagot, Lucie Papežová - varhany. Po koncertě popřál klidné vánoční svátky starosta obce Tomáš Drobný. Krátce promluvil také náš pan farář, poděbradský probošt Vladimír Hronek. Bylo možno si domů z kostela odnést betlémské světlo.
Odkazy: foto, video, betlémské světlo, termíny bohoslužeb, roční kalendář s pozvánkou.
 
  Výsledky sčítání lidu
sčítání Ke dni 26.3.2011 bylo v naší obci sečteno 813 obyvatel. Proti minulému sčítání došlo ke zvýšení - v roce 2001 to bylo 724 obyvatel.
Historicky od roku 1869 byl největší počet obyvatel 953 při sčítání v roce 1930. Na našem území se soupisy obyvatel uskutečnily již ve středověku. V historii byly prováděny především k vojenským a daňovým účelům. Rokem 1869 začíná období tzv. "moderních sčítání" na podkladě konkrétní zákonné normy.
Odkazy: před r.1852, od r.1869, rok 2011-naše obec a okres, obyvatelé obce, ČR a kraje.
 
  klikni pro fotogalerii Vítání občánků
Uskutečnilo se poprvé v nové budově obecního úřadu v neděli 27. listopadu. Starosta Tomáš Drobný přivítal čtyři chlapce a dvě děvčata. Druhé vítání proběhlo dne 18. prosince. Zástupci obce přivítali tři chlapce a dvě děvčata.
Vítání dne 27.11.-foto, video a 18.12.-foto, video.
Foto-CD a video-DVD jsou k dispozici na obecním úřadě.
 
  klikni pro fotogalerii Výstavba cyklostezky zahájena
Jedná se o první etapu mezi Kostelní a Pískovou Lhotou. Dne 12. prosince proběhl kontrolní den za účasti dodavatele výstavby, starostů obou Lhot a zástupců Pečeckého regionu. Sepsán protokol o zahájení stavby a provedena prohlídka trasy na katastru naší obce.
Odkazy: foto, stránky cyklostezky, Nymbursko.
 
  klikni pro větší foto Kalendář 2012 ke 100 výročí návštěvy arcivévody Karla
Arcivévoda, jako Karel I., se stal v roce 1916 posledním rakousko-uherským císařem a králem českým. Se svojí manželkou Zitou přespal 2. března 1912 na naší faře. Arcivévodkyni se po devíti měsících narodil syn Otto Habsburský.
Odkaz: kalendář 2012.
 
  bus Nové autobusové jízdní řády platné od 11.12.2011
   Linka 398 Praha-Kostelní Lhota: formáty PDF, XLS
   Linka 270098 Poděbrady-K.Lhota: formáty PDF, XLS
   Linka 270043 Nymburk-K.Lhota-Pečky: formáty PDF, XLS
 
  Vodné a stočné v roce 2012
voda S platností od 1.1.2012 vyhlašuje představenstvo společnosti Vodovody a kanalizace Nymburk, a.s. ceny vody pitné a vody odkanalizované (včetně 14% DPH) takto: vodné 37,81 Kč/m3, stočné 37,16 Kč/m3.
Zároveň dochází, u odběratelů se směrnými čísly, ke snížení roční potřeby vody proti roku 2011 z 46 m3/rok na 35 m3/rok. Roční platba stočného v tomto případě bude nižší asi o 220 Kč/osobu.
Odkazy: VaK Nymburk, vývoj cen.
 
  Rozsvícení vánočního stromku obce
klikni pro fotogalerii Již tradičně byl strom vztyčen u křížku před bývalou farou - nyní obecním úřadem. Při jeho slavnostním rozsvícení dne 1. prosince vystopily děti naší školky a školy. V programu přednesly písně a básničky k letošnímu adventu. Přítomní občané si mohli zakoupit drobné vánoční výrobky dětí a občerstvit se čajem i svařeným vínem.
Odkazy: foto, video.
 
  ball Sportovní klub
Družstva fotbalového i volejbalového oddílu již ukončila mistrovské boje letošního podzimu. Naši sportovci úspěšně reprezentovali Kostelní Lhotu v soutěžích okresu i kraje. Fotbalové áčko a dorost hraje okresní přebor, béčko IV. třídu. Volejbalisté si tradičně vedou dobře v náročné krajské soutěži, ženy jsou v okresním přeboru.
Výsledky a tabulky najdete na stránkách fotbalu a volejbalu.
 
  Pomáháme tam, kde jsme doma - přišli si vysadit svůj strom
klikni pro fotogalerii Sázení stromů v naší obci se provádělo od pradávna. Svědčí o tom více jak stoletá lipová alej, vysázená školou při stromkové slavnosti dne 5. listopadu 1908. Na tuto starou tradici navázali naši občané dne 22. října 2011 při sázení stromů podél sběrného dvora k altánku u rybníčka. Tato akce se uskutečnila v rámci projektu "Podlipansko sází stromy" za finanční podpory automobilky TPCA. Do projektu, organizovaném regionem Podlipanska, se zapojilo 10 obcí. Sázení v naší obci se účastnila koordinátora projektu Kateřina Hejduková. Spolu s naším starostou Tomášem Drobným poděkovala asi třiceti dospělým a jejich dětem za odvedenou práci při výsadbě 33 listnatých stromů v Kostelní Lhotě. Každý strom bude na upomínku osazen informační tabulkou se vzkazem od toho, kdo strom zasadil.
Odkazy: foto, video, odkaz na projekt, Podlipansko - zpráva o sázení.
 
 
 
 

 
 
Archiv zpráv
2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011,
 
pouze text (rtf):
2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011,
 
 
 
 
 
 
 

Úvod Historie Zprávy Fotogalerie Mapa Okolí Školy Sport

Aktualizovat

Povinné informace a statistické údaje Informace obecního úřadu
dle ISVS (zák.č. 106/1999 Sb.)

Úřední deska
napiš správci stránek  Webmaster e-mail
   <<<