Call

Kostelní Lhota v mezinárodní soutěži Entente Florale Europe 2017

V roce 2016 se Kostelní Lhota vůbec poprvé zúčastnila soutěže Vesnice roku. A jako úplní zelenáči jsme rozhodně nedopadli špatně. Obec nejprve získala Zelenou stuhu Vesnice roku ve Středočeském kraji 2016 a následně jsme uspěli i v celostátním kole a stali se hrdými nositeli titulu Zelená stuha České republiky 2016. Přijali jsme následně i nominaci do evropského kola soutěže Entente Florale Europe 2017 – Evropská kvetoucí sídla.

V červenci roku 2017 jsme se tak potkali se všemi podobně úspěšnými obcemi v rámci jednotlivých evropských zemí. Porota složená ze členů devíti evropských států přijela 15.7. Součástí akce byl i celodenní bohatý doprovodný program pro veřejnost.

Odkaz na fotogalerii soutěžního dne najdete zde.

Ve dnech 13. - 17.9. vyrazila čtyřicítka Lhoťáků na slavnostní vyhlášení výsledků mezinárodní soutěže Entente Florale Europe 2017 do slovinské obce Podčetrtek, která se z této soutěže pyšní již dvěma oceněními.

Podle porotců byla kvalita všech soutěžících na opravdu velmi vysoké úrovni a tomu odpovídají i hodnoty jednotlivých medailí. V takto silné konkurenci jsme byli oceněni stříbrnou medailí, přičemž ta zlatá nám unikla pouze o dva bodíky. I tak je tento výsledek pro náš všechny výhrou, které si neskutečně vážíme. Je to výsledek dlouhodobého přístupu našich obyvatel i předchozích generací v péči o zeleň a veřejná prostranství.

Pro všechny z nás to byla neopakovatelná událost a skvělý zážitek. Lhotecká skupina byla vůbec tou nejpočetnější, takže naše zelená soutěžní trika byla nepřehlédnutelná. V rámci sobotního evropského jarmarku jsme se na stánku, po boku brněnské delegace, prezentovali regionálními produkty i výrobky našich občanů. Náš stánek rozhodně patřil mezi nejnavštěvovanější a krásné chvilky zde s námi strávil i předseda hodnotící komise Rudi Geerardyn.

Kromě slavnostního ceremoniálu a evropského jarmarku jsme navštívili i další místa ve Slovinsku a to tak trochu s ohledem na tematiku zeleně. První den jsme věnovali Triglavskému národnímu parku s jezerem Bled a Bohinj. Dále jsme pak navštívili světoznámou jeskyni Postojna, prohlédli si klášter v Olimii s bylinkovou zahradou, zavítali do Ljublaně, města honosícího se titulem Evropské zelené město roku 2016 a nakonec se nechali provést městem Žalec, které v letošním roce získalo v EFE zlatou medaili. Tady jsme ochutnávali pivko z jejich věhlasné pivní fontány.

Fotky ze slavnostního vyhlášení a evropského jarmarku a vůbec celého zájezdu zde.

Mimoto si můžete v přiloženém souboru přečíst hodnotící zprávu komise Entente Florale Europe k naší obci.

Celkové výsledky zde.

Více informací na oficiálním webu soutěže EFE www.entente-florale.eu

Entente Florale Europe 2017

Portfolio v ČJ

Portfolio v AJ

Plakát

Hlavní stránka