Odvodnění kostela dokončeno

vloženo: 25. 04. 2020 | Obecná

V posledních několika dnech jste si mohli všimnout, že kolem našeho kostela je poměrně živo. Kromě firmy TESMO, která stále pokračuje v opravách ohradní zdi a úpravách terénu původního hřbitova, jste zde navíc mohli spatřit stroje firmy Swietelsky. Její bagry postupně hloubily výkopy pro kompletní odvodnění celého areálu kostela. V miinulosti totiž voda zůstávala za zdmi hřbitova a pro větší ochranu budovy bylo třeba všechnu vodu z okapů odvést mimo areál. 

Vzhledem k tomu, že se nám naskytla možnost zkusit získat na tyto práce další finančí prostředky, rozhodli jsme se řešit odvodnění kostela samostatnou akcí. Původní mnohem jednodušší záměr byl ještě rozšířen, a to zejména o pořízení objemné akumulační nádrže a zřízení přepadu do rybníka Peklo. Takto upravený projekt jsme podali na Státní fond životního prostředí se žádostí o dotaci v rámci dotačního programu "Velká dešťovka".

Pokud budeme úspěšní, získáme dotaci 671 tis. Kč. Celkové náklady pak činí cca 880 tis. Kč. Ušetřili bychom tak dotační prostředky Středočeského kraje, které můžeme směřovat na další práce.  

Nejkritičtější částí bylo umístění 25-ti kubíkové betonové nádrže. A to zejména proto, že v celé lokalitě je velké množství překážek - elektřina, voda, kanalizace nebo sítě elektronických komunikací. Systémem pažení se nám doufejme podařilo zachránit i obě vzrostlé lípy, kterým jednu chvíli hrozilo odstranění nebo přinejmenším značné poškození. Místo mezi nimi se totiž nakonec ukázalo jako jediné možné pro umístění 4 m široké akumulační nádrže. 

Budova kostela je odteď ochráněna od dešťové vody a tu navíc budeme moci využívat na zálivku pro celé hostorické centrum obce. A to je velký bonus navíc.

Podívejte se níže na výběr fotografií z průběhu prací. Kompletní fotogalerie pak na obvyklém místě, tedy zde.

Nedostáváte ještě lhotské aktuality do vaší emailové schránky?
Po odeslání svého emailu budete ihned vědět o všem důležitém v obci. Nebo si nainstalujte aplikaci Česká obec a vše důležité se ihned objeví ve vašem mobilu. elektronické služby

Fotogalerie