Oprava zvoničky Církve československé husitské dokončena

vloženo: 19. 10. 2016 | Obecná Kostelní Lhota

V září jsme dokončili rekonstrukci zvoničky Církve československé husitské. Součástí prací byla především kompletní výměna střechy včetně krovů, vnitřní i vnější omítky, výstavba nového vstupu z přední části, okenní otvory byly opatřeny žaluziemi, do objektu byla přivedena elektřina a celý prostor byl také nasvícen.

Krom toho došlo i k celkové úpravě okolí objektu. Položena byla nová dlažba a osazen nový mobiliář. Odstraněna byla nevhodná zeleň a místo ní byl vysazen živý plot z buků a nová lípa. Do areálu se vstupuje větší vstupní brankou, která byla i posunuta více proti zvoničce. Opraveny byly i cihlové sloupky s hlavicemi a postaven byl i nový plaňkový plot.

Celkové náklady včetně projektové přípravy dosáhly cca 800 tis. Kč, přičemž dotace z Ministerstva zemědělství z programu Udržování a obnova kulturního dědictví venkova činila 546 tis. Kč. O zbývající část se podělila Církev československá husitská a obec Kostelní Lhota rovným dílem.

Bezprostřední prostor kolem zvoničky je nově zpřístupněn veřejnosti a to prakticky každý den až do večerních hodin. Pokud tedy uvidíte otevřená vrátka, neváhejte a vstupte do zahrady a poseďte na lavičce. Prosíme však, respektujte to, že se jedná o soukromý pozemek a nevstupujte dále, než je vymezeno živým plotem.

-TD-  

Historie zvonů a zvoničky

Náboženské obce Církve československé husitské v Kostelní Lhotě.

V roce 1932 „ obdržela náboženská obec darem od bratra řídícího učitele z Podmok Ivana Simona a jeho manželky Sádi Martínkové-Bydžovské dva velké zvony o celkové váze 530 kg. Třetí zvon zakoupila z výtěžku sbírek náboženská obec.“ Tento zvon, laděný do Es Dur, nám slouží do dnešních dnů.
Všechny zvony byly ulity v dílně zvonaře Manouška v Brně.
V červnu 1934, po ukončení sbírky, bylo započato se stavbou zvonice. Ta byla postavena za měsíc a 16.července byly zvony slavnostně vyzdviženy.
Dva velké zvony byly zrekvírovány pro vojenské účely Německé říše. Naposledy bylo všemi třemi zvony vyzváněno na Velikonoční pondělí 6.dubna 1942 v 8 hodin. První zvon byl spuštěn dolů téhož dne v 10.45 hod a druhý v 11.45 hod. Druhý den ráno byly odvezeny do sběrny v Poděbradech pro válečné účely.

 

 

Michaela Gajdáčková, farářka

Nedostáváte ještě lhotské aktuality do vaší emailové schránky?
Po odeslání svého emailu budete ihned vědět o všem důležitém v obci. Nebo si nainstalujte aplikaci Česká obec a vše důležité se ihned objeví ve vašem mobilu. elektronické služby

Fotogalerie