Kostelní Lhota si připomněla výročí 100 let státnosti

vloženo: 02. 11. 2018 | Obecná

V pátek 26.10. si naše obec připomněla 100 let od založení Československé republiky. Několik desítek občanů se sešlo před základní školou, kde děti a učitelé připravili malou výstavu, která bude k vidění ještě v rámci svatomartinských hodů 17.11.

Na několika panelech je popsána historie první republiky, její vznik, vysvětlení státních symbolů či portréty nejvýznamnějších osobností tehdejší doby. Součástí je i symbolika lípy, jakožto státní stromu.

Lípám a lipové aleji bylo věnováno i krátké vystoupení dětí před budovou školy. Alej totiž 5. listopadu slaví 110 let od svého vysazení. Starosta poté připomněl, že stromy podél školy zde už dávno nemusely být. Přežili jen díky úsilí několika občanů Lhoty a studentů vysoké školy, kteří tehdy zabránili jejich pokácení. Lipovým čajem, který škola připravila pro občany, jsme tak symbolicky mohli připít na jejich zdraví do dalších let. Kokardy se znakem lipového květu pak děti rozdaly všem přihlížejícím jako dáreček na památku.

Slavností průvod se poté za doprovodu živé hudby přemístil k pomníku padlých. Z úst Kristiny Palečkové zazněla česko-slovenská hymna. Po proslovu starosty obce (níže ke stažení) žáci základní školy společně vysadili lípu svobody (Lípa velkolistá) a zazpívali píseň Chválím Tě země má.

Více fotografií zde.

Nedostáváte ještě lhotské aktuality do vaší emailové schránky?
Po odeslání svého emailu budete ihned vědět o všem důležitém v obci. Nebo si nainstalujte aplikaci Česká obec a vše důležité se ihned objeví ve vašem mobilu. elektronické služby

Soubory ke stažení

pdf

Fotogalerie